prawo-budowlane-2015_262184

Małe wyjaśnienie do zbliżającego się nowego prawa budowlanego.
Chciałbym wyjaśnić sprawę o którą kilka osób już pytało i niestety dały się złapać na wielkie obietnice zniesienia obowiązku uzyskiwania pozwoleń na budowę- głównie w przypadku budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Niestety nie jest to tak kolorowe jak się wydaje. Treść art.29 nowego prawa budowlanego „pozwolenia na budowę nie wymaga” pkt 1a- wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane”.
Co oznacza ,że w praktyce procedury uzyskania pozwolenia na budowę unikną budynki projektowane na działkach na tyle dużych aby obszar oddziaływania naszego budynku nie wpływał na działki sąsiednie, np.
– nie zacieniał działki sąsiada
– działka posiada istniejący zjazd z drogi publicznej. (zjazd projektowany zawsze oddziałuje na działkę drogową.
– lokalizacja naszego zbiornika na nieczystości ciekłe lub studni nie ograniczały zabudowy na działkach sąsiednich (mowa tu o odległościach ustalonych w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. ) itd.

Obszar oddziaływania zawsze określa projektant na konkretniej działce budowlanej.
Jeśli mimo to nasza działka jest na tyle duża ,że unikniemy konieczności uzyskania pozwolenia na budowę nie zwolni to inwestora z konieczności sporządzenia projektu budowlanego takiego jak obecnie składa się w Starostwie Powiatowym. Procedura poprzedzająca rozpoczęcie prac budowlanych będzie odbywała się na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym. Ten nowo wprowadzony termin w prawie budowlanym pozwoli skrócić czas na załatwienie sprawy w urzędzie z obecnych 65 dni (maksymalnie) + 14 dni na prawomocność decyzji, do 30 dni od złożenia wniosku bez konieczności uzyskania prawomocności.
Jest to oczywiście bardzo mocno skrócony opis zmian jakie nasz czekają ale o tym jeszcze napiszę w kolejnych postach.